Jak zaprojektować okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu?

Jak zaprojektować okna w piwnicy poniżej poziomu gruntu?

 

Nie każdy może pozwolić sobie na naturalny dostęp do światła w piwnicy. To jednak świetne udogodnienie na co dzień. Jeśli projektujecie swój budynek na nowo i możecie sobie technicznie na to pozwolić, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie. Jak wybrać okna do piwnicy poniżej poziomu gruntu? Podpowiadamy.

 

Jak wybrać okna do piwnicy poniżej poziomu gruntu? Kilka słów o przygotowaniu gruntu

Okna w piwnicy mogą być bardzo przydatne. To dostęp do naturalnego światła, co znacznie ogranicza stosowanie lamp. Wraz ze światłem do wnętrza piwnicy będzie przedostawać się także ciepło. Najwięcej światła można zyskać wtedy, kiedy okna usytuowane są od strony południa, południowego wschodu i południowego zachodu.

 

O tym, jak wybrać okna do piwnicy poniżej poziomu gruntu, decyduje głównie jej trudne usytuowanie. Montaż okien jest jak najbardziej możliwy, ale trzeba wykonać betonową lub murowaną studzienkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umożliwić swobodny odpływ wody w razie deszczu czy zalegającego śniegu. Grunt powinien być przepuszczalny i mieć lekki spadek. Można też skierować wodę do odpływu, czyli poszerzyć swoją kanalizację deszczową. Dno studzienki powinno znajdować się około 20 centymetrów od dolnej krawędzi okna.

Projektując doświetlenie do piwnicy usytuowanej pod gruntem, koniecznie trzeba przemyśleć kwestię odporności ścian na obciążenie. Najlepiej, kiedy znajdują się one na konstrukcji żelbetowej betonowanej.

W niektórych sytuacjach może być konieczne zwiększenie ilości dostępnego światła. Wtedy warto wybrać doświetlacze piwniczne. To proste w swojej konstrukcji rozwiązanie technologiczne, które poprawia komfort we wnętrzu i doprowadza do niego naturalne światło. W toma24.pl mamy doświetlacz piwniczny Meamax Standard z rusztem kratowym 30/10, który jest stabilny, łatwy w montażu oraz niesamowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można do niego doprowadzić odwodnienie.

Rodzaj okien piwnicznych dopasowany do konkretnego pomieszczenia

Na rynku jest wiele okien, których przeznaczeniem jest montaż w piwnicy:

     rozwierne,

     uchylne,

     odchylone.

Pierwsze z nich dzielą się jeszcze na jedno- i dwuskrzydłowe, dzięki czemu można je dopasować do przestrzeni. Do doświetlenia piwnicy, która jest usytuowana pod gruntem, najlepiej sprawdzają się modele z możliwością uchylenia, a nie całkowitego otwarcia. Zapewniają dobrą wentylację, a odpowiedni rozmiar gwarantuje dostęp do naturalnego światła.

Jaki wymiar okna do piwnicy pod gruntem wybrać?

Wybór okien do piwnicy powinien obejmować także właściwy rozmiar. Najczęściej mają one kształt prostokąta i trzeba je dopasować do pomieszczenia. Przyjmuje się, że szyby powinny mieć stosunek 1:12 względem całkowitej powierzchni podłogi. Właśnie dlatego popularne są niewielkie modele np. 50 × 30 cm albo nieco większe 70 × 40 cm. W dużych i przestronnych pomieszczeniach gospodarczych oraz piwnicach można pozwolić sobie nawet na rozmiar 100 × 80 cm. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gruntu oraz nośności ścian.

Zbyt małe okna piwniczne nie będą gwarantować optymalnej ilości naturalnego światła. Z kolei zbyt duże mogą być problematyczne w przypadku nadmiernego nasłonecznienia. Szczególnie trzeba zwrócić na to uwagę, kiedy pomieszczenie jest ogrzewane i użytkowane na co dzień.


Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła

Według przepisów prawa każdy budynek musi mieć dobrze zaprojektowaną izolację. Wpływa na to także rodzaj okien. Każdy z nich ma swój parametr przenikania ciepła, aby móc określić i zaplanować straty. Właśnie dlatego koniecznie podczas porównywania modeli trzeba zwrócić na tzw. współczynnik przenikania ciepła. Szczególnie istotne jest to w budynkach energooszczędnych i pasywnych.

Współczynnik przenikania ciepła powinien być zgodny z aktualnymi wymaganiami prawnymi. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, czyli np. pokoju na piętrze, salonu na parterze, sytuacja jest nieco prostsza. Jeśli jednak zastanawiacie się, jak wybrać okna do piwnicy poniżej poziomu gruntu, dużo zależy od tego, czy pomieszczenie będzie ogrzewane (czyli jaka panuje temperatura) i użytkowane na co dzień, np. jako dodatkowy pokój. Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami prawa, a w razie problemów, skontaktować się z projektantem.


Jakie okna do piwnicy poniżej poziomu gruntu wybrać? Na to trzeba zwrócić uwagę!

Choć wyposażenie piwnicy to okna gospodarcze, warto zwrócić uwagę na ich wygląd. W końcu będą to elementy widoczne również z zewnątrz, dlatego powinny być spójne z całą elewacją budynku. Okna powinny mieć dużą powierzchnię dochodzącego światła oraz być proste w obsłudze. Najlepiej, aby ich wykonanie nie wymagało regularnego malowania czy też konserwacji. Często doświetlenie piwnicy w postaci okien jest trudno dostępne, dlatego nie byłoby to komfortowe.

Szyba powinna być na tyle gruba, aby zapewnić odpowiednie przepuszczanie światła i ciepła, jednocześnie gwarantując szczelność. Warto postawić na sprawdzone produkty, które mają stabilne konstrukcje profilu, np. wykonane z twardego PCV.

W naszej ofercie można znaleźć solidne okno gospodarcze typ PLUS z PCV z szybą 5,5 mm. Przeznaczone jest do piwnic, garaży, warsztatów, czy nawet budownictwa przemysłowego. Występuje w dwóch estetycznych odcieniach: białym i brązowym. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji i uszczelek ADPK chroni też przed nagłym przedostaniem się wody do wnętrza. Ten produkt jest idealnym rozwiązaniem ze względu na dopasowanie zarówno do nowego, jak i starego budownictwa. W toma24.pl wykonujemy też okna z szybą termoizolacyjną lub kratą. Dzięki temu można je dopasować do specyfiki swojego pomieszczenia, a także dodatkowo zabezpieczyć przed osobami trzecimi.

 

Produkt dodano do ulubionych