Jak wybrać nawiewniki okienne?


Dobrze zaprojektowana wentylacja w domu to jeszcze nie wszystko. Zawsze można w niewielkich krokach zadbać o lepszą cyrkulację powietrza. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać nawiewniki okienne i które parametry techniczne są istotne podczas zakupu.

 

Czy nawiewniki okienne przydają się w każdym domu?

 

Zanim zastanowimy się, jak wybrać nawiewniki okienne, przybliżmy sens ich instalowania w domu. To elementy dość proste w swojej konstrukcji, które pozwalają na wtłaczanie powietrza z zewnątrz poprzez niewielką szczelinę w górnej ramie okna. Dbają o to, aby nawet przy prawidłowo zainstalowanej wentylacji nie rozwijały się: wilgoć, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy, które mogą znacznie pogorszyć samopoczucie domowników. Jednocześnie nawiewniki okienne wpływają na to, aby w pomieszczeniach nie dochodziło do zbyt dużej utraty ciepła.

 

Zamontowane elementy w górnej części ramy wpływają na rześkie i przyjemne powietrze w pomieszczeniu. Ze względu na dużą wilgotność oraz specyficzne warunki, najczęściej montuje się je w kuchniach. Warto zaznaczyć, że już w przepisach prawnych znajdziemy informację o tym, jaka określona ilość powietrza musi być dostarczona do pomieszczenia, a także oddana na zewnątrz. Wydajność konkretnego urządzenia zależy jednak od budynku, rodzaju zamontowanych sprzętów oraz wentylacji. Warto zatem wziąć to pod uwagę, zastanawiając się, jak wybrać nawiewniki okienne.

 

Warto zadbać o samopoczucie swoje i domowników, dlatego najlepiej zdecydować się na jak najlepsze jakościowo nawiewniki okienne. To one będą gwarantować komfort i bezpieczeństwo, a także dostarczać rześkiego powietrza. Produkty dostępne na toma24.pl nie wymagają żadnego zaangażowania domowników, mają też niezbędne atesty i są estetycznie wykonane. Warto zapoznać się z ich pełną ofertą.


Dlaczego warto wybrać dobrej jakości nawiewnik okienny?

 

     Nawiewnik okienny reguluje przepływ powietrza w zależności od wilgotności lub różnicy ciśnienia,

     odprowadza nadmiar pary wodnej,

     idealnie uzupełnia działanie systemu wentylacji,

     eliminuje problem parowania szyb,

     niektóre produkty usuwają zanieczyszczenia powietrza emitowane do pomieszczenia.


Jak wybrać nawiewniki okienne? Kilka słów o ich rodzajach

 

Kiedy staniecie przed dylematem, jak wybrać nawiewniki okienne, najpierw warto zapoznać się z ich rodzajami.

 

Najpopularniejsze są nawiewniki okienne higrosterowane. Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie zależy od wilgotności w pomieszczeniu. Z pomocą wbudowanych czujników otwór nawiewny może się zwiększać lub zwiększać. Domownicy nie muszą zatem kontrolować na bieżąco wilgotności powietrza i reagować na zbyt dużą lub za niską wartość.

 

Doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza może też zależeć od różnicy ciśnienia wewnątrz budynku i na zewnątrz. Odpowiedzialne są za to specjalne przepustnice. W takie elementy wyposażone są nawiewniki ciśnieniowe.

 

Na rynku znajdziecie też urządzenia, którymi można sterować ręcznie, w zależności od aktualnych parametrów powietrza w domu. Mają one specjalną konstrukcję dopasowaną do własnego ustawiania przesłony w konkretnej pozycji.

 

Warto też wybrać filtr antysmogowy i antyalergiczny do swoich nawiewników okiennych. Świetnie wpłynie on na jakość powietrza w domu. Zapobiegają one przedostawaniu się smogu, a także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Takie rozwiązanie przeznaczone jest nie tylko dla osób uczulonych na kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, lecz także wszystkich domowników, którym zależy na komforcie i lepszym samopoczuciu. Przykładem jest filtr antysmogowy i antyalergiczny NovaAir do nawiewników okiennych, który ma estetyczny i dyskretny wygląd. Jednocześnie eliminuje niekorzystne dla zdrowia drobnoustroje, ale ma dobrą przepuszczalność powietrza.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawiewników okiennych?

Zasada działania

Na podstawie dostępnych na rynku produktów znacznie lepiej zdecydować, jak wybrać nawiewniki okienne. Mogą one bazować zarówno na poziomie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, jak i różnicy ciśnień pomiędzy mieszkaniem a otoczeniem z zewnątrz. Niektóre produkty, takie jak nawiewnik okienny higrosterowany akustyczny Aquvent HY + okap, mają możliwość działania dwusystemowego. Oznacza to, że każdy użytkownik może przełączyć tryb wykorzystujący wartość wilgotności w powietrzu na drugi, wykorzystujący różnicę ciśnienia.


Tłumienie akustyczne
 

Nawiewniki okienne higrosterowane nie tylko dbają o dobry przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności, lecz także mają świetne parametry akustyczne. Dokładna wartość tłumienia znajduje się zawsze przy opisie produktu od producenta. W zależności od wybranego wariantu możecie wybrać optymalne parametry akustyczne dla swojego pomieszczenia.


Wydajność

To kolejny parametr techniczny, który powinien zostać podany przy opisie konkretnego produktu. Warto go dopasować do swojego rodzaju pomieszczenia i jego wielkości. Od tego parametru zależy właśnie, jaka ilość powietrza zostanie wymieniona np. w kuchni. Warto poznać wartość wcześniej, aby upewnić się, że spełnia ona wymogi dyktowane przez przepisy prawa.


Estetyka

Nawiewniki okienne to elementy widoczne z daleka, dlatego warto je dopasować pod względem wykonania. Do wyboru macie produkty o estetycznym kształcie i różnym kolorze. Warto je dopasować do ramy okiennej albo innych elementów wykończenia w domu. Wszystkie produkty znajdziecie na naszej stronie głównej.

 

Zapraszamy do zakupów!

Produkt dodano do ulubionych