Jak wybrać okna do piwnicy?

Remontujecie swój dom? A może budujecie go od zera? Okna do piwnicy to jeden z tych elementów stolarki, który powinien być trwały i niewymagający nakładu pracy związanej z konserwacją. Podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien do piwnicy!

Jakie powinny być dobre okna do piwnicy?

 

Kiedy projektujecie swój budynek mieszkalny czy też usługowy, z reguły największa uwaga skupiona jest na pomieszczeniach użytkowych. To te, w których najczęściej przebywają domownicy, goście, pracownicy czy klienci. Nic dziwnego, muszą być odpowiednio zaplanowane już na etapie przygotowań do remontu, aby zapewnić pełen komfort i bezpieczeństwo. Miejsca takie jak piwnica czy garaż schodzą często na drugi plan, co jest błędem. Okna do piwnicy powinny być wybrane z taką samą starannością co stolarka do salonu, sypialni czy na poddasze. To inwestycja na wiele długich lat, solidne zabezpieczenie przed osobami trzecimi, a także sposób na doświetlenie tego pomieszczenia.

 

Okna piwniczne powinny charakteryzować się trwałością, a nie tylko atrakcyjną ceną. W dodatku muszą zapewniać dobrą izolację, aby utrzymywać ciepło pomieszczenia i nie przepuszczać wody. Nowoczesne budownictwo szczególnie nastawione jest na termoizolację, która polega na jak najmniejszych stratach ciepła. Mocno jest to widoczne w domach pasywnych. Przekłada się to na odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i późniejsze opłaty eksploatacyjne. Na szczęście toma24.pl wykonuje na zamówienie szyby o niskim współczynniku przenikania ciepła, dostosowując się do aktualnych realiów!

 

Jeśli jest to możliwe, okna do piwnicy powinny wpuszczać odpowiednią ilość światła. Dzięki temu wykonywanie podstawowych czynności będzie znacznie bezpieczniejsze, bez konieczności zapalania dodatkowego światła.

 

Jak wybrać okna do piwnicy? Weź pod uwagę te właściwości:

 

     grubość szyby,

     liczba skrzydeł dopasowana do pomieszczenia,

     stabilność konstrukcji,

     typ i sposób otwierania szyb,

     dobra izolacja ciepła,

     duża powierzchnia dochodzącego światła,

     brak konieczności konserwacji,

     estetyczny wygląd,

     wysoki stopień ochrony (np. zabezpieczenie zawiasów przy otwartym oknie albo wbudowana krata),

     niski współczynnik przenikania ciepła.

 

W sklepie toma24.pl do wyboru macie okna piwniczne wykonane ze stali ocynkowanej, które są nie tylko wytrzymałe, lecz także wyjątkowo praktyczne. Mają też estetyczne wykończenie. Przykładem jest okno piwniczne stalowe jednoskrzydłowe SD1, które występuje w wersji prawej i lewej. Do wyboru jest wiele kolorów, a w razie problemów, można też skontaktować się z firmą, aby wykonać model na wymiar. To dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z problemem wykończenia niestandardowych pomieszczeń.

Rodzaje okien do piwnicy – które wybrać?

 

Nie da się ukryć, że okna piwnicze nieco różnią się od tradycyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o sposób ich otwierania, a także materiał wykonania. Warto na początku zastanowić się, jaką funkcję pełni przestrzeń – czy jest to pomieszczenie gospodarcze, czy może będzie zamieszkiwane przez domowników. Wtedy znacznie łatwiej jest zdecydować, jak wybrać okna do piwnicy.

 

Popularne w piwnicy są okna uchylne, które dobrze radzą sobie z wentylacją pomieszczeń. Najlepiej, jeśli można je otworzyć do środka, tak jak okno gospodarcze typ PLUS z PCV z szybą 5.5 mm. Minusem jest to, że nie można ich w pełni otworzyć, jednak często taka funkcja po prostu nie jest potrzebna. Klasyczne okna rozwierane mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, jaki mechanizm otwierania jest zastosowany w oknach do piwnicy, co ma z kolei wpływ na mniejsze ryzyko włamania.

 

Jak wybrać okna do piwnicy? Na te parametry zwróć uwagę!

 

Aby porównać poszczególne modele na rynku, warto zwrócić uwagę na:

 

     Rozmiar okna – zbyt małe szyby nie oświetlą prawidłowo przestrzeni, z kolei zbyt duże mogą zwiększać ryzyko dostania się do środka osób trzecich. Na pewno okna do piwnicy muszą zapewniać odpowiednią wentylację, a wybór rozmiaru powinien być podyktowany funkcją pomieszczenia i jego wielkością, a także grubością ścian. Przyjmuje się, że przeszklenia powinny zajmować nie mniej niż 1/8 wielkości podłogi w przypadku wnętrz użytkowych. Wtedy dostanie się przez nie odpowiednia ilość światła. W przypadku piwnicy mogą być to jednak modele nieco mniejsze, pod warunkiem że to jest pomieszczenie stricte gospodarcze i organizacyjne. 

 

     Bezpieczeństwo – materiał wykonania ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o okna piwniczne. Mocna konstrukcja, grube szkło, dodatkowe kraty ochronne – to tylko niektóre z elementów, w które mogą być wyposażone przeszklenia.

 

     Sposób otwierania – ma on wpływ na codzienne użytkowanie. Właśnie dlatego warto wybrać okna piwniczne dopasowane do swoich preferencji, aby uchylanie szyby nie było większym problemem.

     Izolacja cieplna i dźwiękowa – to bardzo ważne w pomieszczeniach gospodarczych. Ciepło nie powinno uciekać przez źle zamontowane czy dobrane okna. W dodatku nie mogą doprowadzać do przecieków wody podczas deszczu i śniegu. Konstrukcja musi być solidna i dobrze zaprojektowana, najlepiej przeznaczona stricte do piwnicy.

 

Mało osób bierze też pod uwagę to, że okna do piwnicy mogą przydać się w trakcie zagrożenia. Ich odpowiedni rozmiar oraz montaż pozwoli na wydostanie się z budynku w razie sytuacji awaryjnej. Warto o tym pomyśleć w trakcie projektowania wnętrza.

Produkt dodano do ulubionych